Doğrusal Hareket Konu Anlatımı

08.07.2020
A+
A-

Fizik ayt konu anlatımı, Fizik tyt konu anlatımı , Fizik yks konu anlatımı… Merhaba arkadaşlar sizlere bu yazımızda Doğrusal Hareket hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz..

Doğrusal Hareket

Doğrusal harekete geçmeden bazı kavramların öğrenilmesi gerekiyor. Bunlar;

Hareket Nedir?

Bir cismin sabit kabul edilen bir noktaya göre konumunun değişmesine hareket denir.

Yörünge Nedir?

Bir cismin hareketi sırasında izlediği yolun şekline yörünge denir. İzlenen yolun şekli doğrusal ise bu harekete doğrusal hareket denir. Daire ise, dairesel hareket denir.

Konum Nedir?

Hareketli bir cismin sabit bir yere göre bulunduğu yere denir.. Bir araç nasıl hareket ederse etsin en son durduğu noktadaki konumu, o noktanın seçilen başlangıç noktasına olan vektörel uzaklığıdır. Bir araç dönüp dolaşıp ilk bulunduğu noktaya gelirse, konumu sıfır olur.

Yer Değiştirme Nedir?

Bir cismin ilk konumu ile son konumu arasındaki en kısa mesafeye denir.

Yerdeğiştirme= ΔX

ΔX= XSon – Xİlk

Alınan Yol Nedir?

Bir cismin harekeyi boyunca kat ettiği mesafeye denir.

Sürat= Alınan yol / Zaman

Eğim Nedir?

Hareket konusunun iyi anlaşılması için eğim kavramının iyi bilinmesi gerekir. Bir doğrunun yatayla yaptığı açının tanjantı o doğrunun eğimine eşittir.

Eğim = tan∝ = Komşu dik kenar /  Karşı dik kenar

Ayrıca eğim dikliğin bir ölçüsüdür. Diklik artıyorsa eğim artıyor, diklik azalıyorsa eğim azalıyor, diklik sabit ise, eğim de sabittir.

Hız Nedir?

Bir cismin birim zamandaki yer değiştirme miktarına hız denir. Hız v sembolü ile gösterilir ve vektörel bir büyüklüktür.

 Hız = Yer değiştirme / Zaman

ΔV= ΔX / Δ t

İvme Nedir?

Birim zamandaki hız değişimine denir. a ile sembolize edilir. Birimi m/s2 dir.

a=ΔV/ Δ t

 

 Doğrusal Hareket Çeşitleri

Düzgün Doğrusal Hareket

Bir doğru üzerinde eşit aralıklarında eşit yol olarak giden cismin hareketidir. Cismin birim zamanda yaptığı yer değiştirmeye hız denir ve “V” harfi ile gösterilir.Cismin hızı sabittir, hız sabitse hareket düzgündür ve ivme sıfırdır.

X= v.t

bağıntısı ile bulunur.

Düzgün Değişen Doğrusal Hareket

Doğrusal bir yolda hareket eden aracın hızı düzgün değişiyorsa bu harekete düzgün değişen doğrusal hareket denir. Bu harekette ivme sabit olduğundan sabit ivmeli harekette denilir. İvmenin sabit olması, aracın hızının her saniye ivme kadar artması ya da azalması demektir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

BİR YORUM YAZIN